تحول دیجیتالحامیانراهنمای استارت آپ هاروش‌های نیکوکاری

با سرچ در اینترنت درخت بکارید.

0

احتمالا با خود فکر می‌کنید چطور می‌شود با سرچ کردن در اینترنت درخت کاشت؟ یا فکر می‌کنید این جمله صرفا یک تیتر مبهم است؟ این مقاله را تا آخر بخوانید تا به شما بگوییم چطور می‌توان با سرچ و جستجو در اینترنت درخت کاشت.

معرفی جستجوگر Ecosia

Ecosia نام یک جستجوگر اینترنتی است که در سال ۲۰۰۹ در شهر برلین در آلمان آغاز به کار کرد. هدف از طراحی این موتور جلب توجه به موضوع محیط زیست و کاهش آلودگی هوای کره زمین بود. در واقع ایده آن بر این مبنا است که کاربران علاوه بر جستجو در اینترنت، در بهبود وضع محیط زیست کره زمین به طور غیرمستقیم مشارکت داشته باشند.

به این صورت که Ecosia درآمد حاصل از تبلیغات خود را به کاشت درخت اختصاص می‌دهد. به عبارت دیگر بیش از هشتاد درصد درآمد آن صرف امور خیریه و کاشت درخت می‌شود. یعنی ماموریت اصلی Ecosia کاشت درخت است.

طبق اطلاعات شرکت به ازای هر ۴۵ جستجو،‌ هزینه کاشت یک درخت تامین می‌شود. به طوریکه در حدود ده سال اخیر هزینه کاشت بیش از ۱۱۰ میلیون درخت توسط این موتور و کاربران آن تامین شده است. تعداد دقیق و آمار کاشت درخت را می‌توان به راحتی و به طور زنده از خود سایت جستجوگر مشاهده کرد. جالب اینکه Ecosia علاوه بر کاشت درخت، نیروگاه خورشیدی را نیز ساخته تا به سرورهای خود انرژی دهد.

Ecosia چگونه کار می‌کند؟

این جستجوگر علاوه بر سایت، دارای دو نسخه برای هردو سیستم عامل موبایلی اندروید و آی‌او‌اس است. Ecosia نیز همانند دیگر موتورهای جستجو با تبلیغات کسب درآمد می‌کند. تبلیغاتی که در کنار نتایج جستجو می‌آید این موتور را به سوددهی می‌رساند. این سود نیز به پشتیبانی مالی از کاشت درختان بدل می‌شود. البته عدد ۴۵ جستجو که عدد مورد نیاز برای کاشت هر درخت است، با فرمول‌های خاصی سنجش و ارزیابی می‌شود. اینگونه که آیا بر روی تبلیغات کلیک می‌کنید یا نه این تبلیغ چقدر ارزشمند است.

Ecosia یک برنامه وابسته هم دارد که برای مسافرت و پیدا کردن هتل مناسب است. یعنی اگر عباراتی که جستجو می‌کنید دارای واژه هتل باشد برای شما سرچ باکس جدیدی باز می‌شود. از این طریق می‌توانید محل اقامت خود را جستجو و رزرو کنید.

همچنین فروشگاهی دارد که در آن پوشاک عرضه می‌شود و این کالاها پس از استفاده دوباره بازیافت می‌شوند.

ایده‌پردزان این موتور جستجو معتقدند که با کاشت درخت و جذب CO2 بتوانند در کاهش تاثیرات تغییرات اقلیمی موثر واقع شوند. آن‌ها این کار را برای مردم، سیاره و برای حیوانات انجام می‌دهند. Ecosia متعهد کاشت درخت در ۱۵ کشور و در ۱۵ پروژه در سرتاسر دنیا از امریکای جنوبی تا افریقا و اروپا است.

Ecosia در رابطه با درآمد و فعالیت‌های کاشت درخت خود شفاف است. یعنی به شکل منظمی گزارش‌های مالی خود را در وبلاگش منتشر کرده تا درآمد کلی ماهیانه و میزان اختصاص یافته از این درآمد برای کاشت درخت مشخص و قابل مشاهده باشد. در نوامبر سال ۲۰۲۰ این موتور جستجو توانست به درآمد ۲.۲ میلیون دلاری برسد و بتواند هزینه کاشت ۶۵۰ هزار درخت را تقبل کند.

از طریق لینک می‌توانید به این جستجوگر دسترسی پیدا کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۴]

شاخص امید به زندگی چند سال است؟

مقاله قبلی

نشست چهارم رویداد فلسفه و اخلاق نیکوکاری با تدریس استاد مصطفی ملکیان در آگاپه برگزار شد

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر در تحول دیجیتال