اخباراخبار آگاپه

تورم عامل آسیب به طبقه‌های متوسط و فرودست

0

گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد نرخ تورم ماهانه خرداد سال جاری با ثبت رقم ۲/ ۱۲درصد به بیشترین میزان از ابتدای انتشار آن رسیده است. این نهاد، به شکل رسمی آمار ماهانه را از ابتدای دهه۸۰ ارائه کرده است.

علاوه بر تورم ماهانه، نرخ تورم نقطه به نقطه نیز با ثبت رقم ۵/ ۵۲درصد بیشترین میزان در مقایسه با سال‌های دو دهه گذشته است. یکی از عوامل اصلی افزایش آن در خرداد، تغییر سیاست در پرداخت ارز ترجیحی است؛ اما تورم مزمن و بلندمدت اقتصاد ایران، ریشه در کسری بودجه دارد.

تورم حادثه آفرین خرداد ۱۴۰۱

تورم خرداد ۱۴۰۱ پر از حادثه بود و به‌دلیل رکوردهای فراوان، باید در تاریخ آمارهای تورمی اقتصاد ایران ثبت شود. براساس گزارش مرکز آمار ایران، در ماه پایانی بهار، نرخ تورم ماهانه ۲/ ۱۲ درصد گزارش شده که این رقم از ابتدای روند آماردهی ماهانه این مرکز در ابتدای دهه ۱۳۸۰ بیشترین رقم بوده است.

تورم ماهانه اردیبهشت‌ماه ۵/ ۳ درصد گزارش شده بود. تورم نقطه به نقطه نیز با ثبت رقم ۵/ ۵۲درصد طی دو دهه اخیر بیشترین مقدار را ثبت کرده است. تورم نقطه به نقطه تغییرات شاخص بهای مصرف‌کننده در خردادماه سال جاری نسبت به سال قبل را در نظر می‌گیرد و این رقم در اردیبهشت‌ماه ۳/ ۳۹درصد گزارش شد.

یکی از موضوعات حساسی که در کشور اتفاق افتاده تغییر در تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی است. دولت سیزدهم با هدف حذف فساد در واردات کالاهای مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی تصمیم گرفته با افزایش یارانه قیمت‌گذاری کالاهایی از جمله مرغ و لبنیات را آزادسازی کند. همانگونه که توسط اقتصاددانان هم پیش‌بینی شد، این طرح با چالش‌های بزرگی مواجه شده است.

فقر تا سفره‌های مردم

قاعدتا پیش‌بینی می‌شود صدمات و آسیب‌های زیادی به طبقه‌های متوسط و فرودست جامعه وارد شود. در جلسه شورای مرکزی نیز دوستان بر این نظر بودند که آثار افزایش قیمت کالاها محدود به کالاهایی که دولت اعلام کرده نخواهد بود.

در این شرایط که وضعیت معشیت مردم هرروز از دیروز بدتر می‌شود تمام تلاش موسسه نیکوکاری مهر هوشمند (آگاپه) بر آن است که با ارتباط بدون واسطه بین خیریه‌ها و حامی‌ها کمک‌های هرچند اندک را برای قشر فرودست جامعه فراهم آورد.

موسسه نیکوکاری مهر هوشمند (آگاپه) با دسته بندی خیریه‌ها بر اساس میزان عملکرد و جامعه هدف هر خیریه کمک رسانی را آسان‌تر کرده است. همچنین با ایجاد مسیری شفاف، مطمئن، قابل اعتماد و آنلاین راه کمک رسانی را هموارتر و سریع‌تر کرده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

خیریه‌ها باید جزئیات هر حمایتی را به دولت اطلاعات بدهند

مقاله قبلی

«قانون تشکل‌های اجتماعی»، دولت توضیح بیشتری می‌خواهد

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر در اخبار