پرونده ویژهداوطلبانویروس کرونا

روش‌هایی برای کار داوطلبانه در دوران شیوع ویروس کرونا

0
ویروس کرونا و نقش کار داوطلبانه

در دوران شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری کووید ۱۹ شرایط زندگی همه افراد دچار دگرگونی شده و طولانی شدن این دوران نیاز به کار داوطلبانه را بیشتر کرده است.

یکی از چالش‌هایی که موسسات نیکوکاری با آن مواجه شدند کاهش کار داوطلبانه و یا کاهش ساعت فعالیت آن‌ها است.

هم‌چنین شیوع این ویروس فشار مالی زیادی به همه سازمان‌های غیر انتفاعی وارد می‌کند، از طرفی این بحران نیازهای جدیدی برای افراد آسیب‌دیده یا نیازمند ایجاد می‌کند.

نیازهای پزشکی و بهداشت عمومی و مسائل حاصل از بی ثباتی اقتصادی که بیشتر بر جمعیت آسیب پذیر تاثیر می‌گذارد، همه گیری در حال ایجاد و انباشت مسائل و نیازهای برآورده نشده بیشتر و فراتر از حد معمول است.

سازمان‌های غیرانتفاعی که به صورت مستقیم برای تامین این نیازها و مسائل کار می‌کنند به منابع بیشتری برای انجام کارها احتیاج دارند.

با توجه به اهمیت مقابه با بیماری کرونا در این مطلب پیشنهاداتی برای افراد علاقه‌مند به فعالیت‌های داوطلبانه آماده شده است. این پیشنهادات هم شامل کار داوطلبانه به موسسات نیکوکاری و هم گسترش فعالیت‌های داوطلبانه در حوزه‌های محلی و اجتماعی است.

انواع کار داوطلبانه برای مقابله با کرونا

کمک مالی

اگر از نظر مالی توان پرداخت و کمک مالی به موسسات نیکوکاری را دارید، یا در صورتی که در گذشته نیز این کار را انجام می‌دادید ادامه این کار و افزایش مبلغ آن می‌تواند کمک بزرگی برای این موسسات محسوب شود.

مراجعه به موسسات نیکوکاری

در صورت امکان به موسسات محلی مراجعه کنید و از آنها بخواهید که با در نظر داشتن ایمنی و سلامتی خود چگونه می‌توانید به بهترین شکل به آن‌ها کمک کنید و نیازهای اصلی آن‌ها در شرایط کنونی چیست؟

جستجوی نیازهای موسسات به صورت آنلاین

با جستجوی این نیازها در صورت امکان و توان می‌توانید از خانه و راه دور با این موسسات همکاری داشته باشید و در مقابله با کرونا و سایر تهدید‌ها به آنها کمک کنید.

مشاوره تلفنی به عنوان کار داوطلبانه

اگر تخصص، امکان و توان مشاوره و همدلی در شرایط بحرانی را دارید، می‌توانید از این مهارت خود استفاده کنید و به افرادی که موسسات نیکوکاری و یا سایر نهادهای اجتماعی به شما معرفی می‌کنند مشاوره دهید.

تهیه مواد غذایی و ضروری برای سالمندان

یکی از کارهایی که می‌توانید در دوران کرونا به صورت کار داوطلبانه انجام دهید، گرفتن لیست مایحتاج همسایگان سالمند ( و یا سایر سالمندان) است که توانایی خرید و خروج از خانه را ندارند، با تهیه این لیست و ضدعفونی کردن و تحویل این موارد در ورودی خانه آن‌ها کمک بزرگی به این افراد کرده‌اید.

تشویق دیگران به حمایت از موسسات نیکوکاری

با استفاده از شبکه‌های ارتباطی مجازی می‌توانید به تشویق و ترغیب دیگران برای حمایت از موسسات نیکوکاری کمک کنید و این فرهنگ را در بین افراد بیشتری رواج دهید.

کمک به کاهش انزوای اجتماعی سالمندان

یکی از مشکلاتی که در این دوران برای بسیاری از افراد به خصوص سالمندان به وجود آمده است انزوای اجتماعی و گذراندن ساعات زیادی در خانه‌ است.

برای کاهش این مشکل می‌توانید لیست تماس این افراد را از نهادهای اجتماعی دریافت کنید و با آن‌ها با استفاده از روش و ابزارهای مختلف تماس بگیرید و هر چند روز یک بار از حال و نیازهای آن‌ها با خبر شوید.

کار داوطلبانه در دوران کرونا

اهدا خون

با توجه به مراجعه کمتر افراد به سازمان‌های انتقال خون، بسیاری از پایگاه‌ها با کاهش ذخایر خونی مواجه شده اند در صورت اطمینان از سلامت خود و توانایی انجام این کار و با حفظ ایمنی کامل خود به این پایگاه‌ها مراجعه کنید.

قدردانی از فعالان عرصه سلامت و خدمات ضروری

در این دوران افراد زیادی بودند که شبانه روز برای کمک به کاهش آسیب‌های این بحران در بخش‌های مختلف مانند حوزه سلامت و کادر درمان، تولید مواد ضروری این دوران و سایر موارد ضروری و … تلاش کرده اند.

یکی از کارهای داوطلبانه که برای روحیه دادن به این افراد می‌شود انجام داد تهیه ویدئو، کلیپ، متن و … برای تشکر و روحیه دادن به آن‌ها است.

اشتراک گذاری مهارت‌ها به صورت داوطلبانه

برخی مهارت‌ها مانند تهیه پوستر، تیزر تبلیغاتی، تولید محتوا، ویراستاری، ترجمه، تبلیغات و سایر فعالیت‌های مشابه که مورد نیاز برخی از سازمان‌های غیرانتفاعی و یا افراد نیازمند و یا حتی کادر درمان و … است را می‌توانید به صورت داوطلبانه و از خانه انجام دهید.

کمک به آموزش و سرگرمی کودکان

با توجه به تغییر روش مدارس و آموزش در این دوران و افزایش ساعات بیکاری کودکان در خانه می‌توانید از روش‌هایی مانند خواندن کتاب‌های آموزشی، کمک آموزشی و داستانی، هم‌چنین آموزش بازی‌های آموزنده و سرگرم کننده، اجرای تئاترهای عروسکی، آموزش کاردستی‌های آسان برای کودکان و کارهایی از این قبیل و با به اشتراک گذاشتن رایگان آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی به پر کردن بهینه اوقات فراغت کودکان کمک کنید.

Ivolunteer
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

یکی از دلایل افزایش سن ازدواج جوانان عدم اشتغال است

مقاله قبلی

مدیران آما از پویش‌های نیکوکاری آگاپه حمایت می‌کنند

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر در پرونده ویژه