داوطلبانراهنمای داوطلبان

فعالیت‌های داوطلبانه در سازمان‌های مردم نهاد

0
فعالیت‌های داوطلبانه در سازمان‌های مردم نهاد

فعالیت‌های داوطلبانه در سازمان‌های مردم نهاد

فعالیت‌های داوطلبانه در سازمان‌های مردم نهاد در سراسر دنیا نقش قابل توجهی در بهبود فضای جامعه در حوزه‌های گوناگون دارد. در این مطلب به مناسبت ۵ دسامبر روز جهانی داوطلب نکاتی در رابطه با فعالیت‌های داوطلبانه بیان می‌شود.

اگر تصمیم دارید بخشی از زمان، تخصص و مهارت خود را به انجام کارهای داوطلبانه اختصاص دهید و به بهبود حال خود، دیگران و جامعه کمک کنید خواندن این مطلب می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بهتری با توجه به شرایط خود اتخاذ کنید.

انواع مدل‌های فعالیت‌های داوطلبانه در سازمان‌های مردم نهاد:
فعالیت‌های داوطلبانه رسمی

 

برنامه‌های رسمی داوطلبانه ساختار یافته هستند و بر انجام آن‌ها نظارت می‌شود. این برنامه‌ها طولانی مدت هستند و شامل حضور مداوم و دائمی داوطلبان نیز می‌شود.

این برنامه‌ها به طور معمول مدیر یا هماهنگ کننده‌ای دارند که بر نتایج کار داوطلبان، استخدام و آموزش آن‌ها نظارت و می‌کند. در این روش سیاست‌ها، رویه‌ها و مدیریت کیفیت خدمات برای افراد مشخص شده است.

 مشاوره داوطلبانه به سازمان‌ها سازمان‌های مردم نهاد

این روش بیشتر از طرف وکلا و افراد با سابقه و توانا در برنامه ریزی و تصمیم گیری انجام می‌شود. این افراد از دانش و تجربه خود برای کمک به بهبود فعالیت سازمان‌های غیر انتفاعی و مردم نهاد کمک می‌کنند.

فعالیت‌های داوطلبانه غیر رسمی

 

کار داوطلب غیررسمی با کار داوطلب رسمی متفاوت است.کارهای داوطلب غیررسمی معمولا در سطح محلی در محیط‌های بدون بودجه و بدون ساختار رسمی انجام می‌شود.

از طرف دیگر، کار داوطلبانه غیررسمی، کمک داوطلبانه و از روی مهربانی است (مانند خرید مواد غذایی همسایه یا نگهداری از کودکان در ساعت‌های خاص) کسانی که به برنامه های غیررسمی می‌پیوندند اغلب خود را به عنوان عضو  یک گروه و یا دوست افراد در نظر می‌گیرند نه یک داوطلب.

نمونه‌هایی از این فعالیت‌ها عبارتند از: آموزش رایگان فعالیت هنری و صنایع دستی به دیگران، پاکسازی معابر و محیط زیست از زباله، کمک به افراد سالمند، افراد ناتوان جسمی و …

کنش اجتماعی

 

داوطلبان کنش اجتماعی برای حمایت مشترک یا هدف مشترک به هم پیوند می‌خورند. آنها مانند داوطلبان غیر رسمی یکدیگر را به عنوان دوست یا رفیق در نظر می‌گیرند. برنامه‌های مرتبط با کنش اجتماعی می‌توانند دارای ساختاری خاص، یک فرد هماهنگ کننده و یا رهبر باشند؛ اما برخی از این فعالیت‌ها نیز این چنین نیستند.

در برخی موارد داوطلبان ساعت منظمی برای فعالیت داوطلبانه خود ندارند. اما آنها به طور معمول بسیار مشتاق و با انگیزه هستند و برای رسیدن به تغییرات اجتماعی خاص سخت تلاش می‌کنند.

نمونه‌های این فعالیت‌ها عبارتند از: فعالیت‌های محیط زیستی، تحقیق و مطالعه در مورد برخی از بیماری‌های خاص، لابی‌گری برای گروه‌های سیاسی و اجتماعی و…

انجام پروژه‌های خاص

 

در این نوع کارهای داوطلبانه، داوطلبان خدمات خود را برای پروژه‌هایی که محدوده زمانی مشخصی دارند ارائه می‌دهند. این امر مستلزم آن است که آنها مهارت‌های ویژه ای داشته باشند.

در این موارد افراد از اهداف مشخص تعریف شده پیروی می‌کنند. کارهای پروژه‌ای می‌تواند از طرف یک نهاد رسمی تعریف شود و یا یک پروژه مستقل باشد. این فرآیند می‌تواند رهبران یا هماهنگ کننده‌هایی داشته باشد اما انتظار نمی‌رود آنها داوطلبان را مدیریت کنند.

سایر فعالیت‌های داوطلبانه در سازمان‌های مردم نهاد

 

فعالیت‌های دیگری مانند مددکاری داوطلبانه، مشاوره در زمینه‌های مختلف مانند تحصیلی، پزشکی، روانشناسی و سایر زمینه‌ها، تدریس، ترجمه، تولید محتوا، طراحی، عکاسی، فیلم‌برداری و…

با توجه به شرایط شیوع  ویروس کرونا بسیاری از این فعالیت‌های قابلیت انجام از طریق روش‌های آنلاین را دارند.

مزایای شگفت آور فعالیت‌های داوطلبانه در سازمان‌های مردم نهاد

داوطلب شدن می‌تواند به شما در پیدا کردن دوست، یادگیری مهارت‌های جدید، پیشرفت شغلی و حتی احساس شادی و سلامتی بیشتر کمک کند.

با سبک زندگی پرمشغله امروزی، اختصاص دادن وقت برای فعالیت‌های داوطلبانه تا حدی دشوار است. با این حال، مزایای  فعالیت‌های داوطلبانه می‌تواند بسیار زیاد باشد. این فعالیت‌ها کمک‌های زیاد و مهمی به افراد نیازمند می‌کنند و اهداف ارزشمندی را دنبال می‌کنند. اما مزایای آن می‌تواند برای فرد داوطلب بیشتر باشد.

کمک به دیگران همچنین می‌تواند از سلامت روحی و جسمی شما محافظت کند. فعالیت‌های بشر دوستانه باعث کاهش استرس می‌شود، با افسردگی مقابله می‌کند و تحرک ذهنی شما را حفظ می‌کند.

درست است که هرچه فعالیت داوطلبانه بیشتری داشته باشید، از مزایای بیشتری بهره مند خواهید شد، اما این فعالیت‌ها نیازی به یک تعهد طولانی مدت و یا صرف زمان زیادی از روز را ندارد. حتی انجام کارهای ساده می‌تواند به افراد نیازمند کمک کرده و سلامتی و خوشبختی شما را بهبود بخشد.

 فعالیت‌های داوطلبانه شما را به دیگران متصل می‌کند.

یکی از مشهورترین مزایای کارهای داوطلبانه تاثیر بر جامعه است. این فعالیت‌ها به شما این امکان را می‌دهد که به انجمن‌ها و گروه‌های مورد علاقه خود متصل شوید و آن را به مکانی بهتر تبدیل کنید.

حتی انجام کوچکترین کارها نیز می‌تواند تفاوت واقعی در زندگی افراد، حیوانات و سازمان‌های حامی نیازمندان ایجاد کند.

داوطلب شدن یک مسیر دو طرفه است، به همان میزانی که شما کمک می‌کنید این فعالیت‌ها می‌تواند برای شما و خانواده‌تان سودمند باشد.

اختصاص دادن وقت خود به عنوان داوطلب به شما کمک می‌کند دوستان جدید پیدا کنید، شبکه  ارتباطی خود را گسترش دهید و مهارت‌های اجتماعی خود را تقویت کنید.

فعالیت‌های داوطلبانه برای ذهن و بدن مفید است.

انجام فعالیت‌های داوطلبانه مزایای زیادی برای سلامت روح و جسم دارد.

خنثی کردن اثرات استرس، عصبانیت و اضطراب

جنبه ارتباط اجتماعی کمک کردن و کار با دیگران می‌تواند تاثیر به سزایی در بهزیستی روانشناختی شما بگذارد.

هیچ چیز بهتر از ارتباط معنادار با افراد دیگر، استرس را تسکین نمی‌دهد.

 مقابله با افسردگی

فعالیت‌های داوطلبانه شما را در تماس منظم با دیگران قرار داده و به شما کمک می‌کند تا یک سیستم حمایتی محکم ایجاد کنید، که به نوبه خود شما را در برابر افسردگی محافظت می‌کند.

شادی بیشتر

 

 محققان با اندازه‌گیری هورمون‌ها و فعالیت مغز، دریافته‌اند که مفید بودن برای دیگران لذت فوق العاده‌ای را به همراه دارد. هرچه بیشتر به دیگران کمک کنیم و ببخشیم، احساس شادی بیشتری خواهیم داشت.
 افزایش اعتماد به نفس

 

شما در حال انجام کارهای خوب برای دیگران و جامعه هستید، و این یک احساس موفقیت است. نقش شما به عنوان یک داوطلب می‌تواند به شما احساس غرور و هویت دهد.
هرچه احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید، به احتمال زیاد دید مثبتی به زندگی و اهداف آینده خود خواهید داشت.
ایجاد حس هدفمند بودن

 

افراد مسن، به ویژه کسانی که بازنشسته شدند و یا همسر خود را از دست داده‌اند، می‌توانند با کمک به دیگران معنی و مسیر جدیدی در زندگی خود پیدا کنند.

سن و موقعیت زندگی شما هر چه باشد، فعالیت داوطلبانه می‌تواند ذهن شما را از نگرانی‌ها دور کند، تحرک ذهنی شما را بیشتر کند و ذوق بیشتری در زندگی شما ایجاد کند.

کمک به داشتن جسم سالم‌تر

 

مطالعات نشان داده است داوطلبان مسن تمایل بیشتری به راه رفتن دارند،
در انجام کارهای روزمره راحت ترند، کمتر دچار فشار خون می‌شوند و مهارت‌های فکری بهتری دارند.

داوطلب شدن همچنین می‌تواند علائم درد مزمن را کاهش دهد و خطر بیماری‌های قلبی را کاهش دهد.

محدودیت و معلولیت مانع فعالیت‌های داوطلبانه نمی‌شود
افراد دارای معلولیت هم می‌توانند از کارهای داوطلبانه سود زیادی ببرند.

تحقیقات نشان داده است که بزرگ‌سالان دارای معلولیت‌ها و محدودیت‌هایی مانند کم شنوایی و مشکلات بینایی، بیماری‌های قلبی، دیابت یا اختلالات گوارشی، همه پس از داوطلب شدن احساس بهبودی داشته‌اند.

به دلایل مختلفی مانند ناتوانی، دسترسی سخت به حمل و نقل یا محدودیت زمانی،
بسیاری از افراد فعالیت داوطلبانه خود را از طریق تلفن و یا ابزار و برنامه‌های آنلاین انجام می‌دهند.

در عصر دیجیتال، بسیاری از سازمان‌ها در زمینه انواع تولید محتوا، ایمیل و سایر کارهای مبتنی بر وب به کمک نیاز دارند.

برخی از سازمان‌ها ممکن است از شما بخواهند که در یک جلسه آموزش اولیه یا جلسات دوره‌ای شرکت کنید در حالی که برخی دیگر از فعالیت‌ها می‌توانند از راه دور انجام شوند.

افزایش مهارت

 

اگر قصد دارید شغل جدیدی را انتخاب کنید، فعالیت داوطلبانه می‌تواند به شما کمک کند تا در زمینه مورد علاقه خود تجربه کسب کنید و با افراد با سابقه در زمینه مورد نظر خود ملاقات کنید.

حتی اگر قصد تغییر شغل را ندارید، انجام فعالیت داوطلبانه به شما این فرصت را می‌دهد تا مهارت‌های مهمی را که در محیط کار استفاده می‌شود مانند کار گروهی، ارتباطات بهتر، حل مشکلات، برنامه‌ریزی پروژه، مدیریت وظایف و سازمان را تمرین کنید.

کسب تجربه شغلی

 

فعالیت داوطلبانه به شما این فرصت را می‌دهد تا بدون تعهد طولانی مدت، شغل جدیدی را تجربه کنید. همچنین یک روش عالی برای کسب تجربه در یک زمینه جدید است.

در بعضی از زمینه‌ها، می‌توانید به صورت مستقیم در سازمانی که نوع کار مورد علاقه شما را انجام می‌دهد داوطلب شوید.

به عنوان مثال، اگر به پرستاری علاقه دارید، می‌توانید در بیمارستان یا خانه سالمندان داوطلب شوید.

کار داوطلبانه شما همچنین ممکن است شما را در ارتباط با سازمان‌های حرفه‌ای یا دوره‌های کارآموزی قرار دهد که می‌تواند برای حرفه شما مناسب باشد.

وقتی صحبت از داوطلب شدن می‌شود، اشتیاق و مثبت نگری زیادی نیاز است.

به خاطر داشته باشید که ارزشمندترین سرمایه‌ای که می‌توانید از هر تلاش داوطلبانه به دست آورید دلسوزی، ذهن باز، تمایل به حضور در هر جایی که نیاز باشد و نگرش مثبت است.

داوطلب شدن زندگی شما را معنا دار می‌کند.
 انجام کارهای داوطلبانه راهی آسان و سرگرم کننده برای کشف علایق شماست.

انجام این فعالیت‌ها زندگی شما را معنادار و جذاب می‌کند و می‌تواند یک فرار آرامش
بخش از کارهای روزمره مرتبط با شغل، مدرسه یا خانواده باشد.

فعالیت داوطلبانه همچنین خلاقیت، انگیزه و دید تازه‌ای را برای شما ایجاد می‌کند که
می‌تواند در زندگی شخصی و شغلی شما نیز اثر مثبت داشته باشد.

چگونه فرصت داوطلبانه مناسبی پیدا کنیم؟

فرصت‌های داوطلبانه بی‌شماری در دسترس است.
نکته اصلی یافتن موقعیتی است که از آن لذت ببرید و قادر به انجام آن باشید.

داوطلب بودن نیازی به اختصاص زمان خیلی زیادی ندارد.

تحقیقات نشان می‌دهد که انجام فعالیت داوطلبانه
فقط دو یا سه ساعت در هفته یا حدود ۱۰۰ ساعت در سال می‌تواند بیشترین فواید را برای شما داشته باشد.

نکته مهم این است که فقط زمانی را که برای شما مقدور است به فعالیت داوطلبانه اختصاص دهید.

داوطلب شدن باید به عنوان یک فعالیت سرگرم کننده و مفید  احساس شود،
نه یک کار سخت دیگر در لیست کارهای شما.

منبع:

سایت: https://livelearn

سایت: https://www.helpguide.org/

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۴]

به مناسبت روزجهانی داوطلب نشست صمیمی آگاپه با جمعیت امام علی

مقاله قبلی

خیریه صالحات نیکان موسسه ای غیر دولتی و مردمی

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر در داوطلبان