داوطلبانکارآفرینی اجتماعیمعرفی کارآفرینان اجتماعی

معرفی یک کارآفرین اجتماعی؛ بلیک مایکاسکی

0
کارآفرین اجتماعی؛ بلیک مایکاسکی

بلیک مایکاسکی ( Blake Mycoskie) یک کارآفرین اجتماعی و بنیان‌گذار و ارائه دهنده ایده اصلی کفش TOMS، مخفف کلمه  Tomorrow’s Shoes به معنای کفشی برای فردا  است.

ایده اصلی

به گفته این کارآفرین اجتماعی، ایده از یک سفر به آرژانتین در سال ۲۰۰۶ در ذهن او شکل گرفت. در این مسافرت به مشکلاتی که برای کودکان آرژانتینی از نداشتن کفش ایجاد شده بود پی برد.

این کارآفرین اجتماعی برای رفع این مسئله به دنبال راه‌حلی برای ایجاد یک تجارت سودآور، که در عین حال که پایدار و همیشگی است به جمع‌آوری کمک‌های مالی از طرف دیگران نیز متکی نباشد بود. با توجه به این موارد ایده «یکی برای یکی» (One for One)، که به ازای هر کفش خریداری شده از این شرکت یک کفش به نیازمندان هدیه داده می‌شود، ایجاد شد.

چشم انداز او به سرعت به ایده تجاری تبدیل شد که پایه و اساس قدرتمندی را برای TOMS فراهم کرد.

کشف نیازهای جدید

اما بلیک مایکاسکی در سفرهای خود به سراسر دنیا نیازهای حیاتی دیگری را تشخیص داد و فهمید که روش «یکی برای یکی»، می‌تواند برای موارد دیگری به جز کفش هم استفاده شود. بر همین اساس ایده‌ای را برای عینک تام (TOMS Eyewear) ایجاد کرد که در آن برای هر جفت عینک خریداری شده، TOMS به بینایی یک فرد نیازمند کمک می‌کند.

در سال ۲۰۰۹ این شرکت برای توسعه بهداشت در سطح بین‌المللی سرمایه گذاری خود را آغاز کرد و در مدت ۱۰ سال با بیش از ۲۰۰ سازمان غیردولتی و بشردوستانه در ۸۰ کشور جهان ارتباط برقرار کرده است. هدف از ارتباط و همکاری با این سازمان‌ها شناخت بهتر نیاز جوامع مختلف و رفع نیازها در حوزه‌های سلامت، آموزش و توسعه است.

در سال ۲۰۱۱  TOMS Eyewear با همکاری بنیاد Seva برای کمک به ارائه خدمات پزشکی، جراحی، مشکلات بینایی وعینک برای افراد نیازمند، و در سال ۲۰۱۴ TOMS Roasting Co با هدف فروش قهوه و تامین آب آشامیدنی سالم برای مناطقی که به آن دسترسی ندارند راه اندازی شده است.

این مجموعه از سال ۲۰۰۶ نزدیک به ۱۰۰ میلیون جفت کفش به افراد نیازمند اهدا کرده است.

تحسین

رویکرد بی نظیر بلیک مایکاسکی به تجارت موجب تحسین‌های بی‌شماری نسبت به او شده است. در سال ۲۰۱۱ این کارآفرین اجتماعی به عنوان یکی از ۴۰ افراد برتر زیر ۴۰ سال در مجله فورچون معرفی شد و او را به عنوان یکی از برترین بازرگانان جوان جهان معرفی کردند.

در پاییز سال ۲۰۱۱ ، بلیک مایکاسکی اولین کتاب خود را با عنوان Start Something That Matters منتشر کرد و داستان شگفت انگیز الهام بخش خود و قدرت بخشش در تجارت را ارائه داد. این کتاب به پرفروش‌ترین کتاب نیویورک تایمز تبدیل شد.

مهمتر از همه، امید بلیک است که عقیده دارد کاری را آغاز کنید که مسائل را به دیگران القا کند تا اشتیاق و رویاهای خود را به واقعیت تبدیل کنند. در دوران شیوع ویروس کرونا نیز این مجموعه به ازای هر ۳ دلار درآمد یک دلار به صندوق جهانی کووید۱۹ کمک کره است.

منبع:
 https://www.toms.com

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

گنجینه آگاپه؛ جبار باغچه‌بان

مقاله قبلی

آئین رونمایی از آگاپه؛ پلتفرم هوشمند اقدامات بشر دوستانه

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر در داوطلبان