توانمندسازی موسسهسمن‌ها و خیریه‌ها

چند پیشنهاد برای همکاری بهتر سازمان‌های مردم نهاد با شرکت‌های تجاری

0
سازمان‌های مردم نهاد
چند پیشنهاد برای همکاری بهتر سازمان‌های مردم نهاد با شرکت‌های تجاری
مقدمه

همکاری سازمان‌های مردم نهاد با شرکت‌های تجاری از مواردی است که در سال‌های اخیر خیلی بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است.

این همکاری اگر با درایت ایجاد شود و بتواند در طولانی مدت هم ادامه داشته باشد، برای هر دو گروه منافعی به همراه خواهد داشت. برای مثال یک بخشی از تبلیغ شرکت‌های تجاری محسوب می‌شود. از طرف دیگر یک منبع تامین مالی و یا سایر منابع برای سازمان‌های مردم نهاد محسوب می‌شود.

در حال حاضر، با وجود بیماری همه گیر کرونا و تاثیرات اقتصادی و اجتماعی آن بر اهمیت مشارکت‌های چند بخشی افزوده است. این همه‌گیرى و تاثیرات عمیق اجتماعى و اقتصادى آن، مشکلات مهمى را در دسترسی و تامین منابعى مانند آموزش و مراقبت‌های بهداشتى در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه آشکار کرده است.

رفع این نیازها بدون تردید مستلزم مشارکت سازمان‌هایی از بخش‌های دولتی، خصوصی و غیرانتفاعی است.

مزایای همکاری سازمان‌های مردم نهاد و سایر سازمان‌های خصوصی و دولتی

 سازمان‌های مختلف می‌توانند از طریق مشارکت با سازمان‌های مردم نهاد، عملکرد اجتماعی و زیست محیطی خود را بهبود بخشیده و فرصت‌های جدیدی در بازار پیدا کنند.

دانش، تخصص و توانایی‌های سمن‌ها و شرکت‌ها متفاوت است و ممکن است مکمل یکدیگر باشد. این سازمان‌ها می‌توانند در همکاری با یکدیگر موفقیت‌های بیشتری نسبت به موفقیت‌های قبلی خود به دست آورند.

نکته ای که وجود دارد این است که برقراری این ارتباط و همکاری و پایداری آن در برخی موارد به سختی صورت می‌گیرد.  هم چنین ایجاد سو تفاهم و سایر موانع می‌توانند مانع رسیدن مشارکت به پتانسیل واقعی خود شوند.

در این مطلب چند نکته در رابطه با بهبود این همکاری‌ها بیان می‌شود.

چند  نکته برای همکاری بین سازمان‌های مردم نهاد و سایر مشاغل
اولین نکته ای که برای ایجاد این همکاری بسیار ضروری است اعتماد بالای هر دو طرف به یکدیگر است.

  • به دنبال شرکت‌های بزرگ و مطرح نباشید.

یافتن یک شریک خوب در بخش خصوصی نیاز به تحقیق دارد. شرکت‌های بزرگ و مطرحی که کمک‌های نقدی، وقت و هر چیز دیگری را در اختیار سازمان‌های غیرانتفاعی و مردم نهاد قرار می‌دهند، از طرف سازمان‌های زیادی مورد توجه قرار می‌گیرند و نمی‌توانند به همه کمک کنند.

به همین دلیل سازمان‌های غیرانتفاعی باید به دنبال شرکت‌هایی باشند که در این زمینه از معروفیت کمتری برخوردار هستند، هر چند این کار ممکن است به زمان و تلاش بیشتری نیاز داشته باشد.

  • به تفاوت‌ها توجه و از آن‌ها استقبال کنید.

با دقت تفاوت‌های شرکت تجاری و سازمان خود را بشناسید و برای آنها ارزش قائل شوید.

بدون وجود این تفاوت‌ها، هیچ دلیلی برای همکاری وجود نخواهد داشت. دیدگاه‌های متفاوت گاهی اوقات می‌تواند همکاری را ناخوشایند کند، اما ارزش آن را دارد، زیرا دانش، تخصص و توانایی‌های هر سازمان مکمل طرف دیگر است.

 در این موارد اعتماد به فرهنگ مشترک، ماموریت‌های تکمیلی و احترام به سهم بالقوه شریک متکی است.

  • یک نماینده برای این همکاری تعیین کنید.

به این نماینده قدرت و اجازه تصمیم گیری بدهید. با توجه به این که مشارکت یک رویکرد جدید است، برای غلبه بر موانع و پیشبرد بهتر امور به یک نماینده با اقتدار نیاز است. مشارکت‌ها زمانی موفقیت آمیزتر است که هر یک از شرکت کنندگان از قابلیت‌های اصلی خود استفاده کنند.

  • توجه به چالش‌های احتمالی

برنامه ریزی کنید که رابطه با گذشت زمان تکامل یابد. شرایط، منافع و موقعیت‌های خارجی تغییر خواهد کرد. این تغییرات گاهی می‌تواند برای ادامه روند مشارکت مفید باشد.

وجود این موارد به معنای مشکل نیست فقط باید برای این تغییرات آماده باشید و به آنها پاسخ دهید.
جلسات منظم هر دو طرف برای ارزیابی، میزان مفید بودن و چشم انداز مشارکت می‌تواند بازتابی در روند کار داشته باشد.

همچنین می‌توان این تغییرات را در تفاهم نامه اولیه ایجاد کرد، بنابراین هر دو طرف انتظار دارند که رابطه نیاز به ارزیابی مجدد داشته باشد.

  این مشارکت‌ها می‌تواند پیچیده و چالش برانگیز باشد. اما از طرف دیگر می‌توانند برای هر دو طرف سودمند هم باشد.
برای ایجاد بهترین شانس موفقیت در مشارکت‌های جدید، با دقت به روابط نزدیک شوید، به آن‌ها ساختار مناسب دهید و همزمان با تکامل به دنبال ارزیابی مجدد مداوم باشید.

  • به هم سو بودن مسائل اصلی سازمان‌ها دقت کنید.

وقتی یک سازمان غیردولتی به دنبال یک شرکت شریک است، باید همسو بودن مسائل دو نهاد را بررسی کند.

این به این معنا است که دغدغه دو سازمان در رفع مشکل اجتماعی شبیه و نزدیک به هم باشد تا این همکاری بتواند به کاهش این مشکل در بخشی از جامعه کمک کند.

  • شرکت تجاری را فقط به عنوان یک منبع مالی نبینید.

  گاهی لازم است در نظر بگیرید که کارکنان آن سازمان از چه مهارت‌هایی برخوردار هستند و چگونه می‌توانند برای  بهبود انجام فعالیت‌ها به شما کمک کنند. نتایج  این مشارکت‌ها  باید اهداف خیرخواهانه و تجاری را به صورت هم‌زمان برآورده کند.

  • برنامه همکاری را به صورت مشترک تدوین کنید.

مجریان باید نحوه عملکرد مشاغل را بشناسند و برنامه‎های عملیاتی را که به نیازهای متغیر شرکت پاسخ می‌دهند، توسعه دهند.

سازمان‌های مردم نهاد باید همیشه اهداف مشاغل را در نظر داشته باشند و فعالیت‌های مشارکتی به طور مشترک طراحی و مدیریت شوند.

  • به کالاهای تولیدی مشاغل به چشم منابع نگاه کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که کمک‌های مالی همیشه به صورت کمک‌های نقدی نیست. بعضی از شرکت‌ها می‌توانند کالاهایی مورد نیاز را در اختیار سازمان‌های مردم نهاد قرار دهند.

  • توجه به کمک شرکت‌های تجاری در شرایط بحرانی

برخی از شرکت‌های تجاری ممکن است تنها در زمان‌های بحرانی مانند وقوع بلایای طبیعی و شرایط مشابه آن حاضر به همکاری با سازمان‌های مردم نهاد باشند.

شناسایی این موارد در زمان‌های بحرانی می‌تواند به بهبود عملکرد کمک کند. در این شرایط برخی از سازمان‌های تجاری از کارکنان خود نیز می‌خواهند در این مشارکت همکاری کنند.

منابع:

https://www.nbs.net

https://www.devex.com/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

بررسی امور خیر و نیکوکاری در کشور کانادا

مقاله قبلی

چالش های فراروی سمن های حمایتی برای مداخله درمسائل اجتماعی

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *